Przetargi i zamówienia: Budownictwo
UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
Strony umowy o realizację zamówienia publicznego
1) WYKONAWCA
Pojęcie wykonawcy to w PZP nic innego jak dynamiczne ujęcie uczestnika postępowania, którego doprecyzowanie uzależnione jest od etapu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Stąd też:
- W początkowym stadium postępowania wykonawcą może być każdy podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej), który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, a więc który w jakikolwiek sposób okazał chęć uczestnictwa w postępowaniu.
- Po złożeniu ofert status wykonawcy przysługuje tylko temu podmiotowi, który złożył ofertę.
- Na etapie realizacji umowy wykonawcą jest tylko ten podmiot, który zawarł umowę z zamawiającym.
2) ZAMAWIAJĄCY
Zamawiającym jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, obowiązana do stosowania ustawy. Podmioty te zostały szczegółowo określone w art. 3 PZP.
Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Może on również powierzyć powyższe czynności tzw. pełnomocnikom, a więc własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. W praktyce często zdarza się, że zamawiający wspólnie przeprowadzają postępowanie i udzielają zamówienia. W takiej sytuacji, działający wspólnie zamawiający powinni wskazać tzw. lidera do przeprowadzenia postępowania oraz udzielenia zamówienia w ich imieniu i na ich rzecz.