Kancelaria

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
Przetarg ograniczony jest jednym z dwóch (obok przetargu nieograniczonego) tzw. konkurencyjnych trybów udzielania zamówień publicznych. Z definiującego go art. 47 PZP wynika, iż składa się on z dwóch etapów:
Postępowania w trybie przetargu ograniczonego rozpoczyna ogłoszenie o zamówieniu. Obowiązkowo musi się ono pojawić w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na jego stronie internetowej. Ogłoszenia o wartości kwoty równej lub wyższej od wskazanej w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów wydanego na podstawie art. 11 ust. 8 PZP muszą zostać przekazane Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. W przypadku kwoty niższej zamawiający musi zamieści ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych. Wymogi te nie stoją na przeszkodzie temu, aby zamawiający zamieścił ogłoszenie także w inny sposób (np. w czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim). Może on także – już po zamieszczeniu ogłoszenia w Biuletynie, bądź przekazaniu go Urzędowi – bezpośrednio poinformować znanych sobie wykonawców o zamówieniu.
Termin składania wniosków określa zamawiający – nie jest to jednak wybór zupełnie swobodny. Minimalna jego długość zależy od kwoty wartości zamówienia (a więc także, pośrednio, od miejsca, gdzie obowiązkowo musiało być ono opublikowane), i tak:
Wykonawca składający wniosek ma obowiązek dołączenia do niego oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu oraz innych dokumentów potwierdzających treść oświadczenia, jeżeli zażąda tego zamawiający.
Po upływie terminu na składanie wniosków zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu. Ich liczba określana jest w ogłoszeniu przez zamawiającego, przy czym, podobnie jak w przypadku terminów, ustawa ogranicza swobodę zamawiającego: wybranych wykonawców musi być co najmniej pięciu a maksymalnie dwudziestu.
Podobnie jak we wcześniejszym etapie postępowania, kwota wartości zamówienia wpływa na obowiązujące w nim terminy. Czas, jaki wybrani wykonawcy mają na złożenie ofert określa zamawiający, od dnia przekazania zaproszenia musi jednak minąć co najmniej:
Termin składania ofert jest momentem granicznym dla żądania przez zamawiającego od wykonawców wadium – obowiązkowego dla zamówień o wartości powyżej kwoty z Rozporządzenia, i fakultatywnego w pozostałych przypadkach.
Postępowanie w trybie przetargu ograniczonego kończy się wyborem najkorzystniejszej oferty przez zamawiającego oraz zawarciem umowy.